Technical Data
| Manufacturer | DELL |
| Screen Size Range | Above 31″ |
| Screen Resolution | 2K QHD |
| Refresh Rate Range | 121Hz - 240Hz |
| Screen Panel Type | VA |
| Screen Design | Curved |
| Refresh Rate | 180HZ |
| Screen Size (Exact) | 32 " |
| Exact Resolution | 2560x1440 |
| Response Time | 1ms |
| Sync Technology | AdaptiveSync™ |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR Support | DisplayHDR 400 |
| USB Ports | Y |
| Ports-1 | 2xHDMI 2.1 |
| Ports-2 | 1xDisplayPort 1.4 |
| Ports-3 | 2xUSB-A |
| Ports-4 | 1xUSB-B |
| VESA Mount Standard | 100x100mm |
| Native Contrast Ratio | 3000:1 |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 |
| Backlight Technology | LED |
| Curvature | 1500R |
| Low Blue Light | Y |
| Flicker-Free | Y |
| WARRANTY | 1-Year |
| Accurate Data | Refer official site |
Description
MONITOR DELL ALIENWARE AW3225DM 32” QHD 2K 180HZ VA CURVED
